Aplikacja folii samochodowejAplikacja folii do zmiany koloru, folii bezbarwnej, czy folii do przyciemnienia szyb jest procesem trudnym dlatego warto samochód oddawać w ręce specjalisty, który podczas prac nie popełnia dyskwalifikujących błędów.

Dzisiejszym tematem są błędy jakie można popełnić podczas nakładania folii samochodowej.

Pierwszy błąd, który można popełnić to złe przygotowanie samochodu. Pojazdu musi być dokładnie umyty, (szczególnie wszystkie zakamarki) wyglinkowany oraz odtłuszczony. W przypadku źle wyczyszczonego samochodu i zalegającego w zakamarkach brudu istnieje ryzyko, że folia w tych miejscach zacznie bardzo szybko się odklejać. Źle wyczyszczony samochód to też ryzyko dostania się pod folię tzw. „paprochów”, czyli np. ziarenek piasku, brudu itd., które będą bardzo widoczne po aplikacji folii. Odtłuszczenie natomiast jest niezbędne do tego, aby klej na folii odpowiednio „związał z powierzchnią lakieru”. Złe odłuszczenie skutkuje również dość szybkim odklejaniem się folii.

Do błędów, które popełniają aplikatorzy folii z pewnością możemy zaliczyć nieodpowiednie wygrzanie folii. Folia przyklejona do karoserii musi zostać odpowiednio wygrzana w celu prawidłowego związania się kleju z powierzchnią. Gdy jej nie wygrzejemy prawidlowo – folia po szybkim czasie także zacznie odklejać się z samochodu. W celu prawidłowego wykonania tej czynności należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, dzięki której dogrzewanie przeprowadzimy w odpowiedni sposób.

Przeciąganie folii to również błąd, którzy niedoświadczeni aplikatorzy często popełniają. Folia jako materiał termoplastyczny posiada zdolność do rozciągania się i kurczenia, ale nie robi tego w nieskończoność. Materiał, który zostanie za bardzo rozciągnięty, a następnie przyklejony na powierzchnię po czasie zacznie się odklejać.

Do błędów możemy zaliczyć także kwestie jak złe docięcie folii, niedokładna aplikacja, nieprawidłowo zrobione łączenia folii, nieodpowiednie wykonanie wstawek jeżeli były konieczne itd.

W przypadku folii ochronnej bezbarwnej do błędów podczas aplikacji możemy za pewnością zaliczyć nieodpowiednie przygotowanie samochodu, przeciągnięcie folii, czy nieprawidłowe, nieestetyczne docięcie. W przypadku folii ochronnych bardzo ważne jest także używanie odpowiedniej chemii, która umożliwia związanie się materiału z powierzchnią karoserii. Zły dobór środków skutkuje odklejaniem się folii bądź pojawieniem się pod nią plam.