Czy przyciemnianie szyb jest bezpieczne ?Przyciemnianie szyb to usługa wpływająca na estetykę samochodu oraz jak już wcześniej wspominaliśmy ("Przyciemnianie szyb - przepisy prawne ") posiada szereg właściwości praktycznych. Należą do nich m.in. ograniczenie nagrzewania się wnętrza samochodu, zapobieganie blaknięciu plastików wewnętrznych, czy zwiększenie prywatności podróżujących.
W tym artykule chciałem krótko odpowiedzieć na pytanie, czy przyciemnianie szyb jest bezpieczne?
Z pewnością można stwierdzić, że przyciemnione szyby nie mają negatywnego wpływu na bezpieczeństwo jazdy, a wręcz przeciwnie – bezpieczeństwo zwiększają. Nawet decydując się na użycie folii bardzo mocno przyciemniającej, widoczność jest na tyle dobra, że można poruszać się samochodem bez żadnych przeszkód. Co prawda decydując się na użycie folii bardzo mocno przyciemniającej, cofanie samochodu podczas zmroku może być delikatnie utrudnione, ale z pewnością każdy kierowca z łatwością poradzi sobie w takiej sytuacji. Przyciemnione szyby wpływają też na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ zmniejszają ryzyko oślepienia światłem słonecznym oraz światłem reflektorów innych samochodów.
Oklejone folią szyby trudniej również wybić. Ma to szczególne znaczenie w przypadku próby włamania się do samochodu. Podczas zbicia szyby, pokruszone drobinki szkła trzymają się folii, przez co trudniej dostać się do wnętrza pojazdu. Z tego też względu potencjalny złodziej widząc przyciemnione szyby, zwyczajnie odpuszcza próbę włamania.
Folia przyciemniająca wzmacnia również szybę, co jest bardzo ważne podczas kolizji, ponieważ zmniejsza się ryzyko wpadnięcia pokruszonego szkła do kabiny.
Przyciemnione szyby nie wymagają specjalnych środków do mycia, czy skomplikowanych czynności. W celu utrzymania szyb w czystości, a folii w dobrej kondycji, starczy mycie płynem do szyb z użyciem miękkiej mikrofibry.