Jak myć auto z powłoką ceramicznąOdbierając samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną pragniemy, aby jego idealny stan, głęboki połysk oraz niesamowita szklistość trwały wiecznie. Niestety nasz samochód ze względu na codzienne użytkowanie cały cza narażony jest na negatywny wpływ środowiska i z biegiem czasu mniej lub bardziej się zabrudzi. Jak więc myć zabezpieczony powłoką ochronną samochód? Czy proces mycia różni się od pielęgnacji niezabezpieczonej karoserii? Na szczęście nie, choć jednak drobnymi wyjątkami.

Zabezpieczenie samochodu powłoką ceramiczną, kwarcową, czy hybrydową nie ma większego wpływu na technikę mycia. Na każdy samochód powinniśmy w pierw nałożyć aktywną pianę w celu rozpuszczenia największego brudu, a następnie myć metodą na „dwa wiadra” (jedno wiadro z czystą wodą, drugie wiadro z szamponem rozcieńczonym z wodą). W taki sposób unikniemy zarysowania karoserii. Rękawica płukana w czystej wodzie po umyciu kolejnych elementów samochodu jest mniej zabrudzona, dzięki czemu ryzyko spowodowania rys jest zminimalizowane. Na końcu oczywiście płuczemy samochód wodą pod ciśnieniem i przechodzimy do osuszania. Różnica w myciu auta zabezpieczonego od niezabezpieczonego jest taka, iż pielęgnujemy go rzadziej. Jedną z właściwości powłok ochronnych jest w końcu odpychanie kurzu i brudu przez co pojazd jest dłużej czysty.

O jakich drobnych wyjątkach wspominałem w początkowej części tekstu? Już wyjaśniam. Mimo, że powłoki ochronne są odporne na działanie ostrej chemii, często ich producent zaleca mycie samochodu dedykowanym szamponem. Warto więc zapytać czy do nałożonej na nasz samochód powłoki studio detailingowe poleca konkretny szampon, czy też nie. Najbezpieczniej jednak do mycia samochodu używać środków chemicznych z neutralnym PH. Chemia zasadowa bądź kwaśna, mimo wszystko po czasie może osłabiać właściwości powłok.