jak myc oklejony samochód ?Oklejanie samochodów folią do zmiany koloru auta, czy też foliami ochronnymi staje się coraz bardziej popularne. Mimo, iż paleta kolorów lakierów jest olbrzymia, to coraz częściej użytkownicy samochodów wybierają oklejenie folią. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu tego, iż jest to proces odwracalny. Nałożoną folię zawsze możemy zmienić na inną, bądź powrócić do pierwotnego wyglądu. Folie ochronne to z kolei najlepsza ochrona karoserii. (to tak pokrótce. Temat zalet folii zgłębię w osobnym wpisie)

Kiedy już mamy oklejony samochód, bądź jesteśmy tuż przed decyzją o oklejeniu, zadajemy sobie pytanie: jak dbać o oklejony samochód? Czy sposób pielęgnacji oklejonego samochodu różni się od mycia samochodu bez folii?
Ogólnie cały proces pielęgnacji jest bardzo podobny. Niezależnie czy to lakier, czy folia, na początku zawsze warto użyć aktywnej piany, aby rozpuścić największy brud. Po spłukaniu piany, myjemy samochód dobrze znaną nam techniką „na dwa wiadra”. Następnie znów płuczemy i osuszamy.

Każdą folię, podobnie jak lakier, możemy również zabezpieczyć. Wybór wosków do folii, czy powłok ochronnych (ceramicznych, kwarcowych) jest szeroki i z pewnością każdy znajdzie dla siebie produkt. odpowiedni
Jedyną różnicą w myciu oklejonego auta jest dobór odpowiedniej chemii oraz zwiększenie ostrożności przy używaniu myjki ciśnieniowej. Działanie wody pod wysokim ciśnieniem w miejscach jak: zakończenia elementów blacharskich, kanty, rogi, może spowodować odklejenie się folii. Myjkę ciśnieniową należy więc używać z głową np.: płucząc samochód z większej odległości, starając się unikać bezpośredniego natrysku na newralgiczne punkty. Chemię wszystko warto mieć dedykowana do folii, szczególnie gdy jest matowa. Mówię tutaj o szamponie, wosku czy quick detailerze. Oczywiście nie mówię, że szamponem do lakieru nie umyjemy samochodu, który ma folię, bo zrobimy to. Jednak dedykowana chemia może w dużym stopniu pomóc w takiej pielęgnacji, a specjalny wosk odpowiednio odżywi folię i nada głębi koloru.

Czy należy więc bać się pielęgnacji auta, które jest oklejone folią? Zdecydowanie nie. Odrobina ostrożności oraz dedykowana chemia sprawią, że na długo będziemy cieszyć się idealnym wyglądem naszego samochodu.