Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z autWiele samochodów, szczególnie tych starszych posiada nieprzyjemny zapach, który skutecznie obniża komfort podróżowania. Kto w końcu chce jeździć śmierdzącym samochodem?
Skąd biorą się przykre zapachy w aucie? Powodów może być wiele, począwszy od palenia papierosów po zapleśniałe kanały wentylacyjne, a na zalaniu kończąc.
Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, to dokładne wysprzątanie wnętrza samochodu. Pozbywamy się wszystkich śmieci, dokładnie odkurzamy, zaglądamy pod dywaniki, we wszystkie zakamarki oraz gruntownie czyścimy bagażnik. W samochodach, w których palono dokładnie czyścimy popielniczki. Ze względu na ryzyko „wchłonięcia” smrodu w tapicerkę, powinniśmy ją następnie wyprać. Stosując odpowiednią chemię oraz sprzęt, dokładnie pierzemy fotele boczki oraz kanapę. Po zabiegu tapicerkę suszymy. Warto również dodać neutralizator zapachów oraz skorzystać z ozonowania wnętrza. Taki zabieg skutecznie zabija śmierdzącą woń.
Bardzo często w samochodzie czuć również odór stęchlizny. Powodem może być zanieczyszczony filtr kabinowy oraz zaniedbana klimatyzacja. Pleśń, która tworzy się w kanałach wentylacyjnych powoduje bardzo nieprzyjemny zapach, który dostaje się do kabiny wraz z włączeniem nawiewów. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do warsztatu i przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji, a także wymienić filtr kabinowy.
Wspomniałem na początku, że powodem smrodu może być również fakt zalania samochodu. Co wtedy? Tutaj sytuacja bardzo nam się komplikuje. Odór spowodowany przemoczeniem całego auta jest bardzo trudny do usunięcia, a czasem wręcz niemożliwy.
Jak widać przyczyny przykrego zapachu mogą być bardzo różne. Najważniejsze jest ustalanie jego źródła, aby odpowiednio dobrać najszybszą i najtańszą taktykę działania. Potem zostaje nam cieszyć się komfortem podróżowania w czystym i pachnącym wnętrzu