Mycie samochodu po zimieKiedy po mroźnej i ponurej zimie, coraz śmielej zaczyna pokazywać się słońce za oknami, a temperatury idą w górę, każdy kierowca myśli o nadchodzącym sezonie letnim. W celu dobrego przygotowania do wiosny warto dokładnie i odpowiednio umyć samochód po mroźnej zimie, która jest porą roku bardzo niekorzystnie wpływającą na nasze pojazdy. Dlaczego zima ma taki negatywny wpływ? Przede wszystkim ze względu na skutki działania soli drogowej, o czym pisaliśmy w innym artykule. Dodatkowo błoto pośniegowe, wszelakie inne zanieczyszczeni oraz różnice temperatur niekorzystnie oddziałują na nasz samochód.

Mycie samochodu powinniśmy zacząć od obfitego płukania wodą pod ciśnieniem, aby usunąć „pierwszy” bród. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dolne partie auta, nadkola oraz wszelakie wnęki, gdzie mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Po solidnym płukaniu, nakładamy aktywną pianę. W czasie gdy piana zaczyna reagować na powierzchni karoserii, możemy wykorzystać ten czas i zacząć czyścić nadkola. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę, która zdecydowanie ułatwi nam pracę. Nadkola to element, gdzie nawet w sezonie letnim zbiera się sporo brudu dlatego warto poświęcić tej części samochodu więcej czasu i wyczyścić do naprawdę dobrze. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby ściągnięcie kół. Mamy wtedy idealny dostęp do całej powierzchni, która możemy idealnie wyczyścić.

Po spłukaniu aktywnej piany myjemy samochód, dobrze znaną nam metodą na dwa wiadra. Dzięki temu karoseria jest czysta, a samochód zaczyna już cieszyć wyglądem swojego właściciela.
Czy są kolejne kroki, które warto uczynić podczas pielęgnacji samochodu po zimie? Owszem.
Warto przeprowadzić proces dekontaminacji lakieru, czyli oczyścić lakier z wszelkich naleciałości jak np. asfalt czy smoła. Zaopatrujemy się w odpowiednią chemię oraz „glinkę” i skrupulatnie, kawałek po kawałku oczyszczamy karoserię. Po takim zabiegu oczywiście spłukujemy samochód i suszymy.

Ostatnim etapem pielęgnacji po okresie zimowym może być szybka, jednoetapowa korekta lakieru (z nałożeniem wosku lub bez) dzięki, której karoseria będzie zdecydowanie odświeżona, błyszcząca, a kolor lakieru wyraźnie żywszy.
Na koniec artykułu dodam, iż warto przed każdym zabiegiem zastanowić się nad efektem, który chcemy uzyskać oraz przekalkulować koszty i czas. W większości przypadków taniej i wygodniej będzie skorzystać z usług studia detalingowego, gdzie profesjonaliści wykonają pracę zgodnie ze znajomością rzeczy, niż zaopatrywać się w środki i akcesoria, a następnie próbować swoich umiejętności na własnym samochodzie.