Pielęgnacja i impregnowanie folii samochodowejKażdy kierowca dbający o swój samochód lubi gdy jest on czysty, zadbany oraz lśniący. O pielęgnacji samochodów lakierowanych, również tych zabezpieczonych ceramiką pisałem wcześniej. Dziś natomiast trochę Wam opowiem o pielęgnacji folii samochodowej.

Proces pielęgnacji samochodu oklejonego folią nie różni się znacznie od pielęgnacji samochodu lakierowanego. Standardowo ważne jest opłukanie samochodu oraz nałożenie aktywnej piany, która rozpuści nam największy brud. Potem oczywiście rękawica, szampon i mycie techniką na dwa wiadra. Osoby, które mają oklejony samochód folią do zmiany koloru auta z pewnością zauważyły, że z folii ciężej doczyścić brud, niż z lakierowanego samochodu. Jeżeli nie myjemy auta dość systematycznie brud wchodzi w pory. Moja rada – myj auto systematycznie. Drugą kwestią jest używanie odpowiedniej chemii. Na rynku mamy dostępne różne preparaty do czyszczenia folii, które możemy przetestować, a następnie wybrać dla nas najodpowiedniejszy. Zdarzają się środki, które rzeczywiście ułatwiają pielęgnację folii i warto z nich korzystać. Podczas mycia samochodów oklejonych folią, co zresztą opisywałem w osobnym tekście, ważne jest, aby z uwagą używać myjki ciśnieniowej i płukać samochód z odpowiedniej odległości.

Folię do zmiany koloru samochodu możemy oczywiście odpowiednio zabezpieczyć. Począwszy od wosku, kończąc na powłokach ochronnych. Na obecną chwilę na rynku wybór powłok do folii jest dość ograniczony dlatego warto wcześniej zaznajomić się z tematem, aby podjąć dobry wybór co do sposobu zabezpieczenia. Zabezpieczenie folii jest dość istotną sprawą. Przy trochę utrudnionej pielęgnacji oklejonego samochodu, każda ochrona w postaci wosku czy powłoki, zdecydowanie spowolni brudzenie się samochodu, a także zdecydowanie ułatwi jego późniejsze mycie. Zabezpieczenie folii może też być kluczowe w zachowaniu jej głębokiej barwy. Niestety folie choć są bardzo trwałe, po czasie (po ok. 5 latach) mogą lekko wyblaknąć bądź zżółknąć, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią ochronę.