Powłoka hydrofobowaJak już wspominaliśmy w innym artykule, bardzo popularne stało się zabezpieczenie samochodów powłokami ceramicznymi. Dzisiaj natomiast chcieliśmy skupić się na jednej z zalet ochronnych powłok hydrofobowych, jakim są jej właściwości hydrofobowe.

Czym jest hydrofobowość?

W skrócie obrazując hydrofobowość to skłonność cząstek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody.

Powłoka hydrofobowa a częstotliwość mycia samochodu

Zabezpieczając więc lakier samochodu powłoką ceramiczną, nakładamy na nią cząstki chemiczne, dzięki czemu powłoka hydrofobowa odpycha wszelaką ciecz. Jest to bardzo przydatna i efektywna zaleta powłok ochronnych. Dzięki tej właściwości samochód o wiele mniej się brudzi, co z kolei skutkuje rzadszą potrzebą mycia. Jak wiemy, rzadsza potrzeba mycia to mniejsze ryzyko zarysowania samochodu podczas pielęgnacji, co jest szczególnie ważne dla aut nowych, gdzie lakiery na bazie wody są miękkie i bardzo łatwo je zarysować.

Pielęgnacja samochodu z powłoką hydrofobową

Warto podkreślić, że sam proces pielęgnacji dzięki efektowi hydrofobowemu również jest o wiele przyjemniejszy i szybszy. Dzięki bardzo wyraźnie osłabionemu przyleganiu brudu do powierzchni karoserii, czyli powłoki hydrofobowej, wystarczy czasem samo spłukanie wodą pod wysokim ciśnieniem, aby cieszyć się czystym samochodem!

Powłoka hydrofobowa a niekorzystne warunki atmosferyczne

Kiedy jeszcze możemy wyraźnie zobaczyć efekt i skutki hydrofoby? Na pewno podczas jazdy samochodem w czasie deszczu. Woda pod wpływem prędkości samochodu bardzo szybko spływa z powierzchni karoserii dzięki czemu samochód nawet podczas takiej aury brudzi się zdecydowanie mniej i dłużej zachwyca swoim wyglądem.
Efekt hydrofobowy to także efekt kropelkowania na karoserii. Woda nie tworzy tafli wody, a „układa się” w kropelki, co jest efektem dość spektakularnym i wyraźnie widocznym dla oka.

Kropelkowanie wody na powłoce hydrofobowej

W tym miejscu chcieliśmy również rozwiać pewien mit. Wiele osób twierdzi, że w momencie kiedy woda na lakierze przestaje kropelkować – powłoki hydrofobowe przestają działać. Jest to oczywiście nieprawda. Kropelkowanie wody, a właściwości ochronne powłoki to dwie odrębne sprawy.

Ile czasu kropelkowanie utrzymuje się na zabezpieczonej powierzchni?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Trwałość efektu kropelkowania zależy od firmy powłoki ochronnej, która została zaaplikowana na samochód oraz od tego, jak i czym pielęgnujemy pojazd.

Powłoka hydrofobowa - podsumowanie

Podsumowując – efekt hydrofobowy, to odpychanie wody, dzięki czemu brud o wiele słabiej przylega do powierzchni samochodu, a jego pielęgnacja staje się o wiele szybsza i przyjemniejsza.