Przyciemnianie szyb - przepisy prawneCoraz więcej samochodów poruszających się po drogach posiada przyciemnione szyby. Przed skorzystaniem z usługi przyciemniania szyb warto jednak zapoznać się z przepisami prawnymi, aby uniknąć ewentualnych kłopotów podczas kontroli.
Podstawową kwestią jest zachowanie bezpiecznego pola widzenia. Minimalna przepuszczalność światła przez szybę czołową oraz przednie boczne musi być na poziomie 70%. Ze względu na delikatne fabryczne przyciemnienie każdych szyb, dodatkowa ingerencja nawet najdelikatniejszą folią sprawia, że łamiemy przepisy i spotykając na swoje drodze policjanta- służbistę, może skończyć się nawet na odbiorze dowodu rejestracyjnego. Mimo to spora ilość ludzi decyduje się na przyciemnianie przednich szyb, ponieważ samochód o wiele ładniej wygląda, a ograniczony dopływ promieni słonecznych podwyższa komfort podróży. Nie ma co też ukrywać – wraz z coraz większą popularnością przyciemniania szyb, coraz więcej policjantów przymyka oko na ten fakt i kontrola kończy się bez konsekwencji.
W przypadku szyb tylnych (za fotelami kierowcy i pasażera) nie ma problemu. Przepisy nie regulują stopnia przyciemnienia szyb tylnych więc możemy przyciemniać je w dowolny sposób. Należy jednak pamiętać, aby nie używać folii lustrzanych ze względu na refleksy świetlne, które mogą oślepić innych kierowców.
W kwestii rodzajów folii do przyciemniania szyb, mamy bardzo szeroki wybór. Czym folie różnią się od siebie? Z pewnością stopniem przyciemnienia jak np.: 30%, 50%, 70% czy 95%. Folie do szyb dostępne są również w różnych odcieniach kolorów. Z pewnością różnią się również jakością, dlatego warto zaopatrywać się tylko u sprawdzonych sprzedawców.