Przygotowanie auta przed nałożeniem foliiPrzed oklejaniem samochodu folią bardzo ważny jest proces przygotowania karoserii. W dużej mierze efekt oklejenia oraz trwałość folii na samochodzie zależy właśnie od prawidłowej „przygotówki”.
Samochody, na których po czasie odkleja się folia, bądź widoczne są niedoskonałości, bardzo często są po prostu źle przygotowane. Nie sztuką jest okleić samochód, który dobrze wygląda w dniu odbioru. Sztuką jest okleić tak samochód, aby folia wiele lat „trzymała się” karoserii w należyty sposób.
Na czym polega prawidłowa przygotówka?
Pierwszy etap to prawidłowe i szczegółowe umycie samochodu, czyli tzw. dekontaminacja lakieru. Oczyszczamy karoserię z wszelkich zanieczyszczeń jak smoła, osady metaliczne (lotna rdza, pył z klocków hamulcowych) oraz z wszelkiego rodzaju żywic i soków z drzew. Podczas mycia szczególną uwagę zwróćmy na wszelakie zakamarki. Często są to newralgiczne punkty gdzie po czasie folia może zacząć się odklejać.
Kolejnym etapem jest ocena stanu karoserii, na której mogą być widoczne tzw. wgniotki, odpryski, czy czasami nawet ogniska rdzy. Ten etap przygotowania w dużej mierze uzależniony jest od samego klienta, jednak kiedy oczekujemy perfekcyjnego wyglądu samochodu warto karoserię doprowadzić do stanu idealnego szpachlując ubytki, czy „wyciągając” wszelakie wgniecenia.
Ostatnim krokiem przygotowania samochodu przez aplikacją folii jest bardzo dokładne odtłuszczenie powierzchni, aby folia mogła w odpowiedni sposób przykleić się do karoserii.
Mając tak przygotowany lakier, śmiało możemy przejść do oklejania wiedząc, że efekt będzie długotrwały i zadowalający