Regeneracjia reflektorówW erze, w której bardzo modny stał się autodetailing, wszyscy korzystamy z usług profesjonalistów w celu wypieszczenia swojego samochodu w taki sposób, aby każdego dnia mógł cieszyć wyglądem swojego właściciela. Większość zabiegów korekcyjnych robimy więc w celu polepszenia walorów estetycznych naszych pojazdów, zapobiegnięciu zbyt szybkiemu niszczeniu oraz poprawie komfortu użytkowania. Warto jednak pamiętać, iż proces renowacji, to także wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Dzisiejszy artykuł chciałem poświęcić niezwykle ważnemu elementowi każdego samochodu, jakim są reflektory. Wpływają one na nasze bezpieczeństwo i to w końcu dzięki nim możemy poruszać się po drogach porą nocną. Niestety ze względu na ich umiejscowienie, narażone są one na czynniki zewnętrzne. Drobne kamienie, promieniowanie UV, czy kwaśne deszcze mają bardzo negatywny wpływ i powodują, że reflektory zaczynają niszczeć, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo podróżujących i komfort jazdy. Co należy zrobić, aby przywrócić im dawną jakość oraz zabezpieczyć na przyszłość?

W celu renowacji reflektorów przede wszystkim powinno się zwrócić do wykwalifikowanych specjalistów. Uważam, że jest to na tyle znaczący i w wielu przypadkach bardzo drogi element samochodu, że nie warto próbować sztuki renowacji bez wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.

Najczęstszymi uszkodzeniami reflektorów jest ich żółknięcie, matowienie oraz odpryski po kamieniach. W celu renowacji stosuje się kombinacje różnego rodzaju papierów ściernych i past, dzięki którym usuwana jest określona warstwa powierzchni klosza zabezpieczonego odpowiednim lakierem. Dzięki temu zabiegowi pozbywamy się uszkodzeń i możemy przejść do ponownego zabezpieczenia powierzchni. Pamiętajmy, że pominięcie tego bardzo ważnego procesu skutkuje narażeniem reflektorów na ponowne żółknięcie i matowienie.

W motoryzacji, podobnie jak i w życiu – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Odbierając więc nowy samochód z salonu warto od razu zabezpieczyć reflektory, aby móc dłużej cieszyć się ich idealnym wyglądem, a przede wszystkim móc w pełni bezpiecznie poruszać się po drogach. Obecnie stosuje się dwie metody zabezpieczenia: ochrona ceramiczna i ochrona foliami bezbarwnymi. W zależności od naszego budżetu możemy zdecydować się na jedną z proponowanych rodzajów ochrony. Mniej jednak lepsze właściwości wykazuje folia, która oprócz ochrony przed promieniami UV, kwaśnymi deszczami oraz różnoraką chemią, chroni przed uderzeniami drobnych kamieni.

Warto więc sięgnąć do portfela, aby odnowić i zabezpieczyć reflektory? Zdecydowanie tak.

Odświeżone klosze to znaczna poprawa jakości i bezpieczeństwa podróży. Światło „wychodzące” z idealnych kloszy jest zdecydowanie mocniejsze. Droga jest odpowiednio oświetlona, a nasz samochód bardziej widoczny na jezdni. Warto podkreślić, ze klosze nowego typu są bardzo drogie. Ich wymiana nieraz kosztuje majątek więc jak najbardziej warto dmuchać na zimne w celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów i problemów w przyszłości.

Drogi czytelniku, pamiętaj, że autodetailing to nie tylko estetyka! To także Twoje bezpieczeństwo i oszczędność na przyszłość!