Usuwamy zanieczyszczenia z lakieruNie ma nic bardziej denerwującego, niż mocno zabrudzona powłoka lakiernicza niedawno kupionego, pachnącego świeżością samochodu. Plamy po kwaśnym deszczu, pozostałości mas bitumicznych, czy żywic roślinnych nie tylko szpecą, ale są również trudne w usunięciu. To właśnie one przyprawiają o szybsze bicie serca i zdenerwowanie sięgające zenitu. Czy znane są skuteczne sposoby, które pozwolą pozbyć się tych trudnych w usunięciu plam i zanieczyszczeń?

W trakcie naturalnej eksploatacji samochodu, liczymy się z faktem, że narażamy go na kontrakt z wieloma zabrudzeniami. Niektóre z nich są łatwe w usunięciu, zazwyczaj tracą kontakt z lakierem w trakcie wizyty w myjni. Inne nie tylko utrudniają pielęgnację, ale mogą być groźne dla karoserii, dlatego najlepiej, jeśli zostaną natychmiast oczyszczone.

Im szybciej, tym lepiej

Czynnikiem działającym na naszą niekorzyść w walce ze szczątkami owadów czy odchodami ptaków jest czas. Im więcej będziemy zwlekać, tym proces usuwania będzie dłuższy i trudniejszy. Dlatego najlepiej jeszcze w dniu pojawienia się zanieczyszczenia rozpocząć stosowane działania. Wówczas, przy użyciu wody np. z szamponem, pozbędziemy się nieestetycznych zabrudzeń bez większego problemu. Po kilku dniach sytuacja ulegnie zdecydowanemu pogorszeniu, wymuszając użycia specjalistycznych środków i wzmożonej pracy.

Nic na siłę

Jeśli spróbujemy usunąć stare zanieczyszczenia, zapewne nie przyjdzie nam to zbyt łatwo. Naturalnym odruchem będzie użycie większej siły, spróbujemy mocniej przetrzeć szmatką nasączoną preparatem. Czasami się uda, jednak może dojść do sytuacji, że używając siły uszkodzimy lakier. Jeśli do żywicy czy asfaltu przykleiły się ziarenka piasku, możemy być niemal pewni, że mocno szorując karoserię, porysujemy jej zewnętrzną powłokę.

Dlatego starając się wyczyścić mocno zabrudzony lakier, który od dłuższego czasu „prosił” się o interwencję, powinniśmy korzystać jedynie ze specjalistycznych kosmetyków, które rozpuszczają plamę, pozwalając na jej łatwe i szybkie usunięcie, bez użycia dodatkowej siły.

Ptasie odchody i żywica roślinna

Do najtrudniejszych, lecz wyjątkowo często występujących plam należą te, pozostawione przez ptasie odchody i żywicę roślinną. Przyjrzyjmy się tym konkretnym przypadkom i postarajmy znaleźć skuteczne metody, które przywrócą lakier do dawnej kondycji.

Pozostałości po ptasich odchodach wydają się błahym i łatwym do usunięcia problemem. Niestety, rzeczywistość jest inna. Są to jedne z najgroźniejszych zanieczyszczeń dla lakieru. W niektórych przypadkach mogą uszkodzić nawet blachę. W związku ze żrącymi właściwościami, nie można ich lekceważyć, najlepiej usuwając niezwłocznie po pojawieniu. W początkowej fazie wystarczy woda z detergentem, później należy zmiękczyć szkodę, najlepiej usuwają preparatu dedykowanego ptasim odchodom. Ważne, by robić to ostrożnie i delikatnie, nie niszcząc przy tym lakieru.

Kolejnym trudnym w usunięciu zabrudzeniem będą plamy po żywicy roślinnej. Niektóre jej odmiany są w stanie wejść w reakcję z lakierem samochodowym, prowadząc do jego odbarwienia. Dlatego zalecamy, by jak najprędzej spróbować się ich pozbyć, tym samym minimalizując ryzyko znacznego uszkodzenia powłoki. Czyszczenie najlepiej wykonać korzystając np. z płynu do usuwania etykiet samoprzylepnych, uprzednio sprawdzając w niewidocznym miejscu, czy nie powoduje uszkodzeń lakieru.

Zabezpiecz lakier przed uszkodzeniem

Każdy, kto był zmuszony do czyszczenia lakieru zabrudzonego żywicą, asfaltem czy szczątkami owadów wie, jak proces ten jest karkołomny. Aby zapobiec sytuacjom, w których chcąc naprawić szkodę, możemy doprowadzić do jej powiększenia, powinniśmy zabezpieczyć lakier przed szkodliwym działaniem licznych czynników. Dobrym wyjściem będzie powłoka ceramiczna wykonywana w studiu detailingu.

Poza uzyskaniem warstwy ochronnej, której niestraszne ptasie odchody czy asfalt, wyposażamy samochód w powłokę odporną na zarysowania, promieniowanie ultrafioletowe, liczne chemikalia, wysokie temperatury czy korozję. Ponadto sprawimy, że samochód zyska piękny, głęboki połysk. Zdecydowanie warto!