Zabezpieczenie elementów plastikowych przed słońcemKiedy odbieramy nowy samochód z salonu, bądź zmieniamy pojazd na inny, ale używany, zawsze chcemy jak najdłużej cieszyć się jego idealnym stanem. Lśniący lakier, czysta tapicerka, to elementy, które poprawiają nasze samopoczucie, a podróż samochodem jest czystą przyjemnością.
Niestety, wszystko z czasem traci swój blask, a kiedy nie potrafimy odpowiednio zadbać o poszczególne elementy, bądź nieumiejętnie je pielęgnujemy, proces ich niszczenia tylko się przyspiesza.
Skupiając się w tym tekście na wnętrzu samochodu, a konkretniej na plastikach i tworzywach sztucznych, spróbujemy odpowiedzieć Wam, czy warto je odpowiednio zabezpieczać?
Nie ma co ukrywać, że sporo zależy jak podchodzimy do samochodu. W końcu jest spora liczba osób, dla których samochód to tylko środek lokomocji służący do przemieszczania się z punktu A do punktu B i nie przywiązują jakieś szczególnej uwagi do stanu swojego pojazdu.
Istnieje jednak spora liczba kierowców, którzy cenią sobie komfort podróżowania, skrupulatnie dbają o samochód, wiążąc się z nim nawet emocjonalnie! Zdecydowanie należę do tej drugiej grupy osób, dlatego stanowczo odpowiadam – warto dbać i zabezpieczać plastiki i inne tworzywa sztuczne znajdujące się wewnątrz samochodu. Dlaczego? Niestety jakość obecnie produkowanych samochodów, nawet tych z najwyższej półki niekoniecznie polepsza się, a czasem wręcz bardzo spada. Oszczędności przy produkcji powodują wykorzystywanie materiałów o gorszej jakości, które potrafią szybko niszczeć – łatwo je zarysować, blakną, czy nawet łuszczą się. Co warto więc zrobić?
Zdecydowanie warto zabezpieczyć środek powłoką ochronną. Powłoka tego typu przeciwdziała negatywnemu wpływowi otoczenia, polepsza aspekty wizualne i wydłuża żywotność poszczególnych elementów. Przede wszystkim dzięki właściwościom antystatycznym, kurz i pozostałe zabrudzenia odpychane są od zabezpieczonych powierzchni, dzięki czemu brudzą się one mniej, a ich czyszczenie często polega na przetarciu mikrofibrą. Podobnie jest z zabrudzeniami po rozlanych np. napojach – o wiele łatwiej doczyścić „klejącą się” powierzchnie z elementu zabezpieczonego.
Ochrona tworzyw sztucznych to także polepszenie aspektów wizualnych. Plastiki są ciemniejsze, a lakierowane elementy dostają bardzo wyraźnego połysku.
W celu uniknięcia płowienia plastików, prócz zabezpieczenia powłoką ochronną, można również skorzystać z usługi przyciemnienia szyb. Usługa taka, nie tylko polepsza wizualne aspekty samochodu zewnątrz, ale ogranicza nagrzewanie się środka poprzez ograniczenie dopływu słońca. Ograniczony dopływ słońca to z kolei mniejsze narażenie tworzyw sztucznych na promienie słoneczne, które po czasie mogą powodować blaknięcie nagrzewanych powierzchni.