Jak czyścić i konserwować wnętrze samochodu?


To, w jakim stanie wizualnym i technicznym utrzymany jest samochód, w dużym stopniu wpływa na komfort jazdy. Kwestia sprawności pojazdu jest sprawą oczywistą. Podobnie, zdecydowanie więcej przyjemności odczujemy pokonując kolejne dziesiątki kilometrów w czystym, pachnącym wnętrzu, w którym każdy plastik jest na swoim miejscu, niż w zdezelowanym, niezadbanym, lepiącym się od brudu i kurzu. Jednak w niektórych przypadkach, wręcz niemożliwe wydaje się, doprowadzenie mocno zabrudzonego miejsca do porządku. Czy jesteśmy zmuszeni do akceptacji takiej sytuacji? Czy możemy jej zaradzić?

Popularnie mówi się, że kierowców możemy podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdziemy tych, którzy czystość w samochodzie przekładają ponad domową, druga tworzona jest przez niechlujnych ignorantów, którym nie przeszkadza bałagan w kabinie. Jeśli zaliczasz się do tych pierwszych, lub ich postulaty są zdecydowanie bliższe Twojemu podejściu, zapewne nie raz spotkałeś się z trudnościami w doprowadzeniu wnętrza auta do czystości. Poniżej podpowiemy, jak zrobić to efektywnie i efektownie oraz jak po wykonaniu stosownych czynności, zakonserwować uzyskany efekt.

Zabieramy się do pracy

Pierwsze, czym powinniśmy się zająć czyszcząc wnętrze, jest odkurzanie. Używając przenośnego odkurzacza bądź dostępnego w myjniach samochodowych, z dbałością wyczyśćmy dywaniki i tapicerkę oraz każdy zakamarek pojazdu. Plamy, które napotkamy, usuńmy wykorzystując specjalistyczne środki. Nie róbmy nic na siłę – może się zdarzyć, że plamy nie usuniemy we własnym zakresie i będziemy zmuszeni oddać pojazd w ręce ekspertów.

W trakcie odkurzania, możemy napotkać na wiele trudności, takich jak guma do żucia przyklejona do tapicerki czy pozostałości po często transportowanym zwierzaku. Chcąc szybko usunąć gumę, powinniśmy ją rozpuścić, np. używając ciepłego powietrza suszarki, zaś sierść zbierzemy specjalną szczotką.

Po zakończeniu prania tapicerki, skupmy się na plastikach. Do ich czyszczenia dobrze jest użyć specjalnej pianki lub płynu w sprayu. Uważajmy, by w trakcie pracy nie uszkodzić sobie naskórka.

Czyszcząc wnętrze pojazdu, nie możemy zapomnieć o szybach. Do ich odświeżania najlepiej wykorzystać specjalne płyny do mycia szyb samochodowych – tradycyjne, okienne, zostawiają liczne smugi, uniemożliwiając dokładne wyczyszczenie.

Korzystamy z pomocy specjalistów

Niestety, w trakcie czyszczenia wnętrza auta, często natykamy na plamy, z którymi trudno sobie poradzić. W niektórych sytuacjach, pomogą specjalistyczne, nienajtańsze środki chemiczne, innym razem zmuszeni będziemy do skorzystania z pomocy specjalistycznych firm.

Bądźmy szczerzy, niemal niemożliwym jest, by we własnym garażu doprowadzić wnętrze auta do stanu podobnego do salonowego. Dlatego jeśli marzymy, by tapicerka, plastiki i skóry lśniły jak w dniu, gdy wyjeżdżaliśmy pojazdem z salonu, powinniśmy oddać auto do car spa. Poddając je renowacji skór, czyszczeniu i praniu, otrzymamy przy zwrocie pojazd, który zachwyci świeżością i czystością, niemożliwą do osiągnięcia we własnym zakresie.

Korzystając z usług firm specjalizujących się w auto detailingu, warto skorzystać z opcji konserwacji. Produkty z serii Ceramic Pro służące do ceramicznej ochrony tapicerki materiałowej, skórzanej oraz plastikowych elementów, zabezpieczą wszystkie wymienione wyżej elementy, ułatwiając ich czyszczenie w przyszłości. Gwarantujące trwałość przez kilka-kilkanaście miesięcy, wykazują wysoką odporność na trudne warunki atmosferyczne, promieniowanie ultrafioletowe czy brud i zmatowienia.

Jeśli pragniemy, by auto, mimo niepierwszej świeżości, ponownie wyglądało jak w dniu wyjazdu z salonu, lub przygotowujemy je na sprzedaż, powinniśmy skorzystać z usług firm detailingowych. Jest to jedyny sposób, by wnętrze pojazdu ponownie lśniło i czarowało zapachem nowości.