Wytrzymałość folii samochodowejFolie samochodowe - do zmiany koloru, oraz ochronne bezbarwne bądź matowe, prócz poprawy estetyki samochodu posiadają szereg praktycznych zalet. Jedną z nich jest wytrzymałość oraz odporność na zarysowania.

Folie ochronne bezbarwne/matowe

Folie ochronne są bardzo grube. Ich grubość wynosi ok. 170mikronów (to trochę więcej niż większość fabrycznych powłok lakierniczych). Z tego względu są bardzo praktyczne, ponieważ, jak sama nazwa mówi- mają chronić i trzeba przyznać, że robią to bardzo dobrze. Zmorą dla kierowców są odpryski od kamieni pojawiające się głównie na przedniej części samochodu. Drobne kamyki uderzające w powierzchnię karoserii powodują uszkodzenia. Folia świetnie sobie z nimi radzi. Przyjmuje na siebie wszystkie uderzenia, a dzięki jej grubości i wytrzymałości powierzchnia pod folią jest w nienaruszonym stanie. Folia tego typu doskonale sobie również radzi z ciężkimi uszkodzeniami, jak np. skutki zarysowania gwoździem, otarcia parkingowe itp. Jest to niezwykle ważne w codziennej eksploatacji samochodu kiedy pojazd narażony jest na skutki nieuważnej jazdy innych kierowców. Osobiście znam wiele przypadków kiedy samochód po stłuczce i ściągnięciu folii ochronnej był o wiele mniej uszkodzony. Nie sposób również zapomnieć o właściwościach samo regenerujących się. Folia pod wpływem ciepła (promienie słoneczne, ciepła woda) zasklepia się, dzięki czemu wszystkie mikrorysy i drobne zarysowania znikają w mgnieniu oka, nie zostawiając po sobie ani śladu.

Z folią do zmiany koloru auta jest troszkę inaczej. Jej głównym walorem i celem jest poprawa i zmiana wyglądu samochodu, a nie jego ochrona. Mniej jednak folie tego typu są również świetnym sposobem na ochronę lakieru. Wszelkiego rodzaju drobne, średnie i mikro zarysowania, absolutnie nie będą widoczne na lakierze. Folia jest na tyle gruba, że drobne otarcia czy uszkodzenia przyjmuje na siebie, jednocześnie chroniąc karoserię. Należy jednak pamiętać, że „życzliwy” przejazd gwoździem to zbyt dużo – folia uszkodzi się, a pod nią również lakier.

W zależności od producentów folii, udzielana jest na nie gwarancja nawet do 7 lat, co świadczy o jej sporej wytrzymałości oraz solidnej jakości wykonania. Oczywiście pamiętajmy, że folii na rynku jest sporo i nie każde z nich są, aż tak wytrzymałe. Warto wtedy poradzić się specjalisty, bądź poczytać przydatne opinie w Internecie.