Zabezpieczenie lakieru przed solą drogowąZima to dla większości z nas niekorzystny czas. Krótki dzień, niskie temperatury, konieczność ubierania się „na cebulkę”. Któż nie oczekuje wtedy szybkiego nadejścia wiosny?
Podobnie jak my, nasze samochody również nie lubią tego okresu głównie ze względu na kiepskie warunki atmosferyczne i bardzo szkodliwe działanie soli drogowej, która prędzej, czy później znajdzie się na naszym samochodzie.

Czym jest sól drogowa ?

Sól drogowa to nic innego jak praktycznie czysty chlorek sodu (zawartość NaCl od 90% do 97%), który jest bardzo szkodliwy dla karoserii samochodowej. Mimo, iż obecnie występujące systemy lakiernicze dają dobrą ochronę, to powstające odpryski od kamieni i zarysowania, które sięgają gołej blachy w połączeniu z solą drogową skutkują pojawieniem się rdzy.

Jak dbać o nasz samochód zimą ?

Przede wszystkim należy zacząć od dokładnej inspekcji naszego pojazdu w celu znalezienia wszystkich odprysków od kamieni i głębokich zarysowań. Jak już wcześniej wspominałem miejsca te są szczególnie narażone na negatywne działanie soli drogowej i wymagają natychmiastowej naprawy. Najprostszym i najszybszym sposobem jest zrobienie zaprawek lakierniczych. W tym celu udajemy się do sklepu lakierniczego, gdzie zakupimy zaprawkę dobraną pod kolor naszego samochodu, a następnie uzupełniamy wszelkie ubytki.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie karoserii. Ze względu na bogatą ofertę rynkową możemy znaleźć sposób zabezpieczenia odpowiadający naszym potrzebom oraz zasobności portfela. Pomijając ochronę podwozia popularnym „barankiem”, resztę karoserii możemy chronić poprzez nałożenie wosku syntetycznego, który dzięki swoim właściwościom odpycha część brudu oraz zapobiega nadmiernemu przyleganiu zanieczyszczeń do karoserii. Skuteczniejszą, trwalszą i lepszą jakościowo ochroną jest nałożenie powłoki ceramicznej, która jest o wiele bardziej efektywniejsza od wosku. Tworzy swego rodzaju szklany pancerz na lakierze, który chroni samochód od negatywnego działania warunków atmosferycznych, ułatwia codzienną pielęgnacje, chroni przed zarysowaniami oraz jest bardzo trwały. ( trwałość nawet do 5 lat!) Powłokę ceramiczną warto nałożyć również na aluminiowe felgi, które ze względu na największą styczność z brudem i solą drogową narażone są na największe uszkodzenia.
Kolejną metodą zabezpieczenia przez solą drogową z pewnością może być użycie bezbarwnych folii ochronnych. Folie tego typu mają grubość ok. 170mikronów, są niewidoczne dla oka i przyjmują na siebie nawet ciężkie uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne, dzięki czemu lakier pod folią jest w zawsze idealnym stanie.
Na koniec należy wspomnieć o jednej podstawowej zasadzie. Nawet jeżeli nasz budżet nie pozwala na zastosowanie jakiejkolwiek ochrony samochodu na zimę, warto regularnie po prostu o niego dbać. Dokładne mycie samochodu (szczególnie spody samochodu oraz wszelkie zakamarki i szczeliny) z pewnością pomoże nam w zachowaniu wspaniałej kondycji samochodu na dłużej. Wystarczy więc odrobina czasu i szczypta naszych chęci!