Zalety folii samochodowejJak pewnie zdążyliście zauważyć coraz więcej samochodów poruszających się na naszych drogach jest oklejona folią do zmiany koloru, bądź folią ochronną. Skąd taka moda? Jak łatwo się domyślić wszystkie nowinki motoryzacyjne przychodzą do nas z zachodu. Nasi sąsiedzi już od wielu lat oklejali samochody (szczególnie dotyczyło to taksówek) więc prędzej czy później moda na zmianę koloru foliami musiała też dotrzeć do Polski.

W tym tekście chciałbym się skupić na zaletach folii samochodowej, które możemy podzielić na zalety estetyczne i praktyczne.

Estetyka.

Przede wszystkim folia do zmiany koloru auta, ze względu na olbrzymią różnorodność kolorów oraz struktur, umożliwia stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego wyglądu naszego pojazdu. Folie matowe, satynowe, z połyskiem – jednym słowem od wyboru do koloru. Często kolory folii są tak wyjątkowe, że nie ma możliwości w takiej barwie samochód pomalować. Kolejną zaletą folii jest możliwość tworzenia stylizacji. Możemy popuścić wodze swojej wyobraźni, czy skorzystać z usług projektanta, który stworzy unikatowy projekt naszego samochodu. Zmiana koloru, plus dodatki wyciętej folii na ploterze dodają uroku każdemu samochodowi i tworzą jego oryginalność.

Praktyka.

Najistotniejszym dla mnie plusem z oklejania samochodu jest możliwość powrotu do pierwotnego koloru dzięki łatwemu procesowi demontażu folii. Taki manewr umożliwia nam praktycznie nieskończone możliwości w ponownych zmianach koloru auta, bez konieczności lakierowania. Lakierowanie przede wszystkim jest droższe od oklejenia auta folią, a po drugie jest procesem skomplikowanym, czasochłonnym oraz problematycznym. Przy odsprzedaży auta, elementy, które są powtórnie malowane mogą sugerować wypadkową historię auta.

Olbrzymim plusem folii do zmiany koloru auta, są jej właściwości ochronne. Drobne zarysowania, czy uszkodzenia wynikające z codziennej eksploatacji tworzą się na folii, dzięki czemu oryginalna powłoka lakieru jest w nienaruszonym stanie, dzięki czemu wartość samochodu przy sprzedaży znacząco rośnie.

W temacie folii bezbarwnej kwestie estetyki schodzą na drugi plan, ponieważ w jak sama nazwa wskazuje – bezbarwna ma być niewidoczna dla oka. Jedyną alternatywą jest oklejenie folią ochronną matową, która po nałożeniu z metalicznego lakieru tworzy piękną satynę. Kwestie praktyczne? Folia ochronna ma chronić i robi to najlepiej. Ok. 170mikronów tworzy najlepszy pancerz na samochodzie, który chroni lakier od nawet najcięższych zarysowań oraz odprysków od kamieni.

Podsumowując – jeżeli poszukujemy rozwiązania na ochronę samochodu (szczególnie nowego, bądź używanego uprzednio poddanego procesowi renowacji lakieru) to aplikujemy folię ochronną bezbarwną. Jeżeli natomiast szukamy walorów estetycznych, chcemy się wyróżniać, bądź marzy nam się piękny projekt pojazdu, to wybieramy folię do zmiany koloru auta.